Plk. ltn.
Juozas Vitkus- Kazimieraitis


I. Bendros žinios

1. Organizacinio vieneto slaptavardis: 
Pietų Lietuvos partizanų sritis

2. Naudoti ir naudojami slaptavardžiai:
a) sakytiniai: Kazimieraitis
b) rašytiniai: Kazimieraitis

3. Gimimo metai: 1901-12-10

4. Bendras išsimokslinimas: Telšių gimnazija, Kauno karo mokykla (1920–1921), Aukštieji karo technikos kursai (1924–1926), Belgijos karo akademija (1929–1934)

II. Karinis parengimas

1. Kiek laiko ėjo karinį parengimą: nuo 1920 iki 1934 m.

2. Kokių teisių pareigas vykdė paskutiniu laiku:
a) kariuomenėje: pulkininkas leitenantas, Pirmojo Lietuvos prezidento karo mokyklos dėstytojas, viršininko pavaduotojas;
b) Šaulių sąjungoje: vadovavo šaulių būrių manevrams, skaitė paskaitas;
c) kitokiose karinio pobūdžio formacijose: -

III. Atžymėjimai (padėkos įsakymuose, pakėlimai į aukštesnius laipsnius, apdovanojimai, gauti Lietuvos nepriklausomybės laikais, iki 1940 m. birželio 15 d.):
1921-12-18 suteiktas puskarininkio ir jaun. leitenanto laipsnis;
1926-02-12 vyr. leitenanto laipsnis;
1928 m. apdovanotas Lietuvos nepriklausomybės 10-mečio medaliu;
1934-11-23 majoro laipsnis;
1936 m. apdovanotas Gedimino ordino 4 laipsnio ženklu;
1938 m. apdovanotas Šaulių žvaigžde Nepriklausomybės 20-mečio proga;
1938-12-31 suteiktas pulkininko leitenanto laipsnis.

IV. Veikla Sąjūdyje pirmosios bolševikinės ir vokiečių okupacijų metu

1. Kada ir į kokį org. vienetą įstodamas prisiekė, prisaikdinusiojo asmens tuometinis slaptavardis ir pareigos Sąjūdyje: -

2. Kada ir kokio org. vieneto sudėtyje pradėjo partizanauti:
1942 m., Kaune su bendražygiais įkūrė Lietuvių fronto politinę karinę organizaciją „Kęstutis“.

3. Nuo kada iki kada buvo išsiskyręs ar išskirtas iš organizacinio vieneto sudėties: -

4. Kokiu laipsniu partizanas moraliai bei materialiai okupantų paliestas ir ar tai turi ryšį su veikla Sąjūdyje:-

5. Paskyrimai į organizacinių vienetų sudėtis ir pareigos (Eilės numeris / Data / Kieno įsakymu / Organizacinis vienetas / Pareigos / Pastabos):
1. 1942 m. įkurtos karinės politinės organizacijos „Kęstutis“ Vilniaus apygardos štabui pavaldaus Vilniaus m. štabo viršininkas.

2. Nuo 1942 m. rudens iki 1944 m. pavasario LLA organizuotos pogrindinės Karo mokyklos dėstytojas.

3. 1944 m. vasario mėn. paskirtas vadovauti gen. Motiejaus Pečiulionio įsteigto Karo tarybos Vilniaus apyg. štabo vienam iš dviejų Vilniaus karinių pajėgų štabui.

6. Dalyvavimas kautynėse bei susirėmimuose (Eilės numeris / Data / Vieta / Kautynių pobūdis / Kuo pasižymėjo / Pastabos): -

V. Veikla Sąjūdyje antrosios bolševikinės okupacijos metu

1. Kada ir į kokį org. vienetą įstodamas prisiekė, prisaikdinusiojo asmens tuometinis slaptavardis ir pareigos Sąjūdyje: -

2. Kada ir kokio org. vieneto sudėtyje pradėjo partizanauti:
1944 m. rudenį, įsidarbinęs buhalteriu Kabelių girininkijoje. Pirmuosius organizacinius dokumentus parengė vienas.

3. Nuo kada iki kada buvo išsiskyręs ar išskirtas iš organizacinio vieneto sudėties:-

4. Kokiu laipsniu partizanas moraliai bei materialiai okupantų paliestas ir ar tai turi ryšį su veikla Sąjūdyje: 1946 m. žmona Genovaitė buvo areštuota, po dviejų mėnesių paleista. 1948-05-22 su penkiais vaikais: Kastyčiu, Liudviku, Rimgaudu, Vytautu, Jūrate ištremta į Sibirą. G. Vitkienė į Lietuvą sugrįžo 1956 m., paskutinis iš vaikų Kastytis – 1959 m.
5. Paskyrimai į organizacinių vienetų sudėtis ir pareigos (Eilės numeris / Data / Kieno įsakymu / Organizacinis vienetas / Pareigos / Pastabos):

1. 1945-03-04 / Kazimieraičio iniciatyva įvyko susitikimas su Kabelių partizanų būriu. Jo vado Andriaus Valentukevičiaus-Bijūno prašymu Kazimieraitis ėmėsi šiam būriui vadovauti.

2. 1945-05-07 / įsteigė Dzūkų grupės partizanų štabą (1945-11-18 grupė pavadinta A apyg.), tampa jos vadu.

3. 1946-04-09 / išrinktas Pietų Lietuvos partizanų srities vadu.

6. Dalyvavimas kautynėse bei susirėmimuose (Eilės numeris / Data / Vieta / Kautynių pobūdis / Kuo pasižymėjo / Pastabos):
1. 1945-06-17 / Kabelių k., Marcinkonių valsč. / po vadavietės sunaikinimo NKVD kratos metu buvo sulaikytas, patikrinti dokumentai, liepta parodyti sužeistą galvą, po patikrinimo paleistas.

2. 1945-12-14 / Lankininkų k., Merkinės valsč. / maždaug už 30 m nuo laikinosios vadavietės įvyko Adolfo Ramanausko-Vanago grupės susišaudymas su Merkinės stribais. Kazimieraitis su štabo nariais Liudu Mulersku-Naru ir Albertu Perminu-Jūrininku stebėjo susidūrimą iš toliau. Po to persikėlė į žiemoti skirtą bunkerį prie Skroblaus.

3. 1946-01 / Panaros k., Merkinės valsč. / grįždamas iš susitikimo su Tauro apyg. vadu, Kazimieraitis su palyda susidūrė su rusais. Vanagas ir Jonas Vėčkys-Vyturys pabėgo. Kazimieraitis pasislėpė pašiūrėje prie kluono. Priešui atsitraukus, Kazimieraitį vietinis gyventojas perkėlė per Nemuną, kur jis vėl susitiko su Vanagu ir Vyturiu.

4. 1946 m. pavasaris / Kasčiūnų k., Merkinės valsč. / NKVD vykdė kratą Jakavonių namuose, tuo metu bunkeryje buvo Kazimieraitis, Vanagas, Vincas Ivanauskas-Gegutis ir Bronius Čaplikas-Strazdas. Per tris valandas, kol truko krata, bunkeryje baigėsi deguonis.

5. 1946-04 / Metelio ež. apylinkėse / keliaujant iš vadų susitikimo balandžio 23 d. Punios šile į partizanų apdovanojimo iškilmes Bižuose prie Ūlos, Kazimieraitis pateko į pasalą. Du Kazimieraičio pasiųsti žvalgai žuvo, kitiems pavyko prasiveržti ir pasiekti Kapiniškių k., Marcinkonių valsč.

6. 1946-04-27 / Bižų k., Marcinkonių valsč. / į partizanų pagerbimo šventę susirinkusius partizanus paryčiais užklupo NKVD būrys, apie 25 kareiviai. Žuvo keli partizanai, Kazimieraitis su Vanagu ir likusiais partizanais pasitraukė. Vanagas per Rudnelę, Dubininką, Šunupį, Randamonis Kazimieraitį palydėjo iki Nemuno.

7. 1946-06-30 / Liepiškių k., Leipalingio valsč. / priešo būrys darė kratą P. Aleksonio sodyboje, kurioje buvo įrengta vadavietė. Kratos metu joje buvo Kazimieraitis su štabo nariais.

8. 1946-07-02 / prie Janavo k., Leipalingio valsč. / šukuodamos rytinį Žaliamiškio pakraštį MVD kariuomenės pajėgos užklupo iš bunkerio išėjusius Kazimieraitį ir Juozą Gegužį-Diemedį. Susišaudymo metu sunkiai sužeistas Kazimieraitis buvo nuvežtas į Guobinių k., į Kosto Bulavo sodybą, kurioje ir mirė.

7. Sužeidimai, kontūzijimai ir sunkūs susirgimai (Eilės numeris / Data / Aplinkybės / Apibūdinimas ir rūšis / Pasekmės / Kokį ryšį turi su laisvės kovotojo pareigų atlikimu / Pastabos): -

8. Atžymėjimai: padėkos įsakymuose, pakėlimai į aukštesnius laipsnius, leidimai nešioti sužeidimo ženklus, apdovanojimai ir garbės vardo suteikimas (Eilės numeris / Data / Kas atžymėjo / Atžymėjimo pobūdis (rūšis) / Už ką atžymėtas / Pastabos):
1. 1949-02-16 apdovanotas Laisvės Kovos Kryžiumi I laipsnio (su kardais) ir suteiktas Laisvės kovotojo karžygio vardas (po mirties).

9. Teismo bausmės ir didžiosios drausmės pabaudos (pažeminimas vietoje, laipsnio bei pasižymėjimo ženklų atėmimas ir pašalinimas iš Sąjūdžio): -


Duomenis surinko:
Dovilė Čaplikaitė, 2023 m.

Duomenis tikslino:
Prof. dr. Vykintas Vaitkevičius








Projektas finansuotas
Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos
ir Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos lėšomis


partizanulietuva@gmail.com
facebook.com/partizanulietuva
visos teisės saugomos, 2023